Oprava disketovky

YAMAHA

   Po přečtení několika návodů na odstranění všem dobře známé poruchy disketové mechaniky jsem se i já rozhodl k tomuto „životnímu“ kroku. Po několika měsících přesvědčování sebe sama, že to není tak hrozný, že nejsem totální blb, že to musím zvládnout, nastal den D.

   Příčinou závady je informace o tom, jestli je v mechanice vložena disketa. Tuto informaci poskytuje spínač, na který dosedne disketa po založení do mechaniky. Měl jsem připraveno několik variant řešení. Prvním bylo přemostit neposlušný mikrospínač a to buď napevno, nebo k němu připojit paralelně další, který by se připevnil někam na nástroj. Další variantou bylo oželet ochranu před zápisem na disketu a použít tento mikrospínač.

   Když jsem se po několika desítkách šroubů propracoval až k mechanice, jal jsem se nejprve trošku měřit přechodový odpor mikrospínačů. Vadný měl zhruba 200 ohmů, funkční cca 30. Zajímavé. Možná by pomohlo vadný mikrospínač vykoupat v „kontoxu“, ten jsem ale neměl. Proto jsem zvolil variantu vzájemné výměny mikrospínačů. Tento úkon je opravdu jednoduchý, pokud ovšem disponujeme odsávačkou.

   Poté, co jsem vše vrátil tam, kde to původně bylo a dotáhl poslední šroub, jsem s napětím nástroj zapnul. Systém nastartoval, vložil jsem disketu, pokus o načtení, a hurá. Ne, třikrát hurá. Ono to funguje. Čtení, zápis, všechno bez problému, dokonce i write-protect chodí. Jsem ovšem zvědav, jak dlouho.

Obrázky z akce

tak tohle je můj miláček (před akcí)tak tohle je můj miláček (před akcí)22 kB
tak tady je ta potvora disketová, je přichycena těmito šroubytak tady je ta potvora disketová, je přichycena těmito šrouby44 kB
tady jsou šroubky, kterými je připevněna deska elektronikytady jsou šroubky, kterými je připevněna deska elektroniky62 kB
tady jsou mikrospínače: nalevo DISK IN DRIVE, napravo WRITE PROTECTtady jsou mikrospínače: nalevo DISK IN DRIVE, napravo WRITE PROTECT24 kB
tohle je ten pitomej mikrospínač, kterej mě stál dost nervů při neúspěšných pokusech o načítánítohle je ten pitomej mikrospínač, kterej mě stál dost nervů při neúspěšných pokusech o načítání3 kB
a takhle krásně to teď fungujea takhle krásně to teď funguje13 kB
jeden šroubek nešel povolit, nastupuje hrubé násilíjeden šroubek nešel povolit, nastupuje hrubé násilí39 kB
ty vole, tohle už nikdy nebude fungovatty vole, tohle už nikdy nebude fungovat36 kB

Druhá verze

   Bohužel předchozi postup byl sice zprávný, bohužel i druhý mikrospínač měl stejné vlastnosti a proto taky začal postupně vysazovat až k zblbnutí. Proto bylo nutné provést opravu nějak jinak.

   Podařilo se my vyšpekulovat, že onen mikrospínač přizemní signál v případě, že disketa je vložena. Jeden kus mechaniky se také dostkne kostry v případě že je disketa vložena. No a to je základem druhé varianty opravy.

   Akce "kouzelný drát" až ďábelsky jednoduchá. Podle obrázků je třeba propojit jeden vývod původního mikrospínače (ten neuzeměný) a to plechové cosi, co vede od cudliku k vyhození diskety.

Obrázky z akce

takhle to vypada zamontovanýtakhle to vypada zamontovaný357 kB
detail provedení kouzelného drátudetail provedení kouzelného drátu391 kB